loader-logo

UŁATWIENIA W SPŁACIE, CZYLI KARENCJA NA START I RATY SEZONOWE

Otwierając swój pierwszy gabinet, rzeczywistość styka nas z ogromem zaskakujących problemów i niespodzianek, które mogą wzbudzić pewien niepokój o przyszłość takiego biznesu. Wielu przedsiębiorców zadaje sobie pytanie, czy da radę udźwignąć swoje obciążenie kredytowe w pierwszych miesiącach działalności, gdy harmonogram pacjentów nie jest jeszcze wypełniony tak, jakby tego chcieli.

Z pomocą mogą przyjść pewne rozwiązania, które leasingodawcy oferują swoim klientom. Pozwalają one na swobodny rozruch firmy w pracy na nowo zakupionym sprzęcie, bez nadmiernego obciążania ich budżetów. Mowa tutaj o karencji na start. Polega ona na tym, że przez kilka początkowych miesięcy spłaty (zazwyczaj max. do 3 lub do 6 miesięcy) wysokość raty będzie obniżona w stosunku do reszty, gdyż będzie składać się ona jedynie z części odsetkowej.

W praktyce będzie stanowić to ułamkową część pełnej raty kapitałowo-odsetkowej i pozwoli swobodnie wykorzystywać urządzenie, zapełniając powoli grafik kolejnymi zabiegami. Takie rozwiązanie ułatwi też działania marketingowe placówki w okresie karencji.

RATY SEZONOWE, CZYLI ROZWIĄZANIE NA OKRESOWE SPADKI PRZYCHODÓW

W niektórych branżach, jak np. medycyna estetyczna, zdarzają się takie miesiące w roku, w których wykonuje się mniej zabiegów, np. sezon letni, kiedy ogranicza się zabiegi laserowe ze względu na silnie operujące słońce. Przekłada się to w sposób oczywisty na okresowy spadek przychodów gabinetu. Tutaj także istnieje rozwiązanie, pozwalające pożyczkobiorcom i leasingobiorcom na elastyczne dopasowanie harmonogramu spłaty z zastosowaniem tzw. rat sezonowych. Polega ono na cyklicznym ustawieniu zmniejszonej wysokości raty (np. o połowę normalnej wysokości) w miesiącach, w których prognozujemy niższe przychody.

JAK TO SIĘ MA DO SUMY RAT?

Obydwa wyżej przedstawione rozwiązania nie niosą za sobą żadnych kosztów dodatkowych w postaci opłat manipulacyjnych pod warunkiem, że uzgadniamy ich wdrożenie na początkowym etapie realizacji pożyczki czy leasingu, jeszcze przed podpisaniem umowy. Decydując się na taką opcję, musimy być jednak świadomi konsekwencji ekonomicznych, jakie niesie ona za sobą. Wszelkie pomniejszenia wysokości raty powodują, że kapitał nie spłaca się w takim tempie, jak w przypadku równych rat. Innymi słowy oznacza to, że taki produkt będzie sumarycznie droższy, gdyż odkładany w spłacie kapitał wygeneruje wyższą sumę odsetek.

Posiadając dobrze przygotowany plan biznesowy, przedsiębiorcy są w stanie poprawnie oszacować, czy dane rozwiązanie karencyjne spełni ich oczekiwania, a jego wdrożenie będzie opłacalne. Bardzo często okazuje się na przykład, że wystarczy skorzystać z dwóch miesięcy karencji, zamiast maksymalnych sześciu, aby odpowiednio dostosować gabinet do swobodnej pracy z wypełnionym grafikiem pacjentów.