loader-logo

CZY POŻYCZKA MEDYCZNA TO DOBRY WYBÓR DLA LEKARZA?

Podejmując decyzję o zakupie nowego urządzenia do gabinetu, powiązanym z finansowaniem przez firmę leasingową lub bank, klienci niejednokrotnie otrzymują propozycje kilku różnych rozwiązań finansowych i stają przed dylematem, które z nich będzie dla nich najbardziej odpowiednie? Odpowiedź na to pytanie nie jest niestety jednoznaczna. Wiele zależy tutaj od rodzaju wybranego sprzętu czy też indywidualnych preferencji podatkowych klienta. Niemniej jednak, zawężając temat do podmiotów stricte lekarskich (indywidualne praktyki lub spółki mające wśród udziałowców lekarzy) oraz zakupu urządzeń sklasyfikowanych jako medyczne (zakup opodatkowany stawką VAT 8%) zdecydowana większość klientów potwierdza regułę, że pożyczka medyczna stanowi najczęstszy wybór sposobu finansowania.

DLACZEGO POŻYCZKA, A NIE LEASING OPERACYJNY? 

Mimo, że procedura przygotowawcza obydwu tych produktów jest bardzo podobna, różnią się one od siebie charakterem prawnym i konstrukcją podatkową. Klasyczny leasing operacyjny jest usługą w rozumieniu ustawy o VAT i podatku akcyzowym. W konsekwencji, każda miesięczna rata opodatkowana jest stawką VAT 23%. W przypadku zakupu urządzenia medycznego z VAT-em 8% będzie to skrajnie niekorzystne dla klienta, gdyż taki produkt będzie go kosztował sumarycznie 15% więcej. Kwota ta wyniknie z rozbieżności pomiędzy stawkami VAT 8% i 23%. Dodatkowo, biorąc pod uwagę fakt, że w Polsce usługi medyczne są zwolnione z podatku VAT, taki klient poniesie koszt wspomnianej różnicy z własnej kieszeni, gdyż nie będzie miał możliwości rozliczenia VAT-u.

Decydując się na pożyczkę medyczną, finansujemy kwotę brutto zakupu aktywa, a więc dla sprzętu medycznego opieramy się na stawce VAT 8%. Umowa ma bardzo prostą konstrukcję, w której klient deklaruje się na terminową spłatę w wyznaczonym okresie czasu kapitału z ustalonymi odsetkami.

Pożyczka posiada jeszcze jedną przewagę nad leasingiem. Pozwala na uzyskanie w ramach tej samej umowy dodatkowej gotówki, którą klient może przeznaczyć na dowolny cel, np. na prace adaptacyjne, remont gabinetu, etc.

A CO Z LEASINGIEM FINANSOWYM? 

W przypadku tego porównania, pożyczka również wygrywa pod względem ekonomicznym. W leasingu finansowym istnieje konieczność zapłaty z góry całego podatku VAT od zakupu środka trwałego. Co więcej, podatek ten naliczany jest od kapitału oraz od wartości prognozowanych odsetek w danym okresie spłaty. W konsekwencji, leasing finansowy będzie rozwiązaniem droższym od pożyczki właśnie o wspomnianą wysokość VAT-u naliczonego od części odsetkowej.

CZY KREDYT BANKOWY TO DOBRE ROZWIĄZANIE?

Wielu klientów przed decyzją o zakupie urządzenia pierwsze swoje kroki kieruje do macierzystego banku, który prowadzi ich rachunek bieżący lub szuka kredytu firmowego spośród szerokiej oferty innych banków.

Pożyczka medyczna oferowana przez firmy leasingowe ma bardzo wiele wspólnych mianowników z klasycznym kredytem bankowym. Kluczem w tym wypadku jest jednak prostota jej uzyskania i przygotowania, a w większości przypadków dużo korzystniejsze warunki finansowe. Klienci zderzając się z obszerną listą dokumentów wymaganych przez bank do przygotowania decyzji kredytowej, niejednokrotnie rezygnują z dalszych kroków już na tym etapie. W przypadku pożyczki medycznej sprawa jest bardzo prosta. W oparciu o dowód osobisty i prawo wykonywania zawodu, możemy błyskawicznie otrzymać pozytywną decyzję o finansowaniu. Bardzo często odbywa się to tego samego dnia, którego podpisujemy wniosek.

Dodatkowo unikamy wszystkich dodatków wymaganych przez banki jak prowizja, opłata manipulacyjna, ubezpieczenie na życie lub ubezpieczenie spłaty etc.

Reasumując, jest kilka prostych powodów, dla których pożyczka medyczna stanowi wybór większości lekarzy w Polsce, jako sposobu finansowania zakupów sprzętowych:

  • jest najkorzystniejsza pod względem podatkowym i ekonomicznym
  • wymaga minimum dokumentów
  • treść umowy jest przejrzysta i łatwa do zrozumienia
  • pozwala na uzyskanie dodatkowej, nisko oprocentowanej gotówki
  • można ją połączyć z uzyskaną dotacją unijną

Powody i zalety mógłbym wymieniać jeszcze długo. Jeśli chcą Państwo porozmawiać o nich szerzej, zachęcam do kontaktu. Z przyjemnością odpowiem na wszystkie pytania oraz przygotuję wielowariantową symulację spłaty rat.